Vítám Vás na stránkách chovatelské stanice Nort Brun.
Jméno stanice jsme získali díky našim čivavám, které velmi často vítězily ve výstavních kruzích. Nyní se soustředíme na PERUÁNSKÉ NAHÁČE VELKÉ a jejich chov.

Zkoušky, trénink, zkoušky, trénink a zase trénink a zase zkoušky

 . . . a co nového? 19.11. se náš tým, tedy Šmoulinka a já, zúčastnil prvních noseworkových jedniček a zkusily jsme NW-U1 (urbany). Na tuto zkoušku  byly přihlášeni 4 týmy a všechny bohužel . . . . Zkoušky se konaly v areálu zemědělského družstva v V. Knínicích.  Počasí bylo příšerné, urbany středně těžké. Se Šmouličkou jsme šly jako třetí tým. V jedničkových zkouškách se hledají 2 různé vzorky ve dvou různých terénech o velikosti cca 25 m2.  Naše první hledání  - Šmoulička  vběhla do terénu a téměř hned zalehnutím označila místo se vzorkem, a čumáčkem přesně místo, kde se vzorek nachází, super, pokračovala v hledání, prohledávala vše, po chvilce se soustředila na místo s dlouhými deskami, které bylo pokryto sněhem, označila místo a jala se sníh odklízet lízáním. Já těžce znejistěla, ale nechala jsem ji pracovat, protože nezalehla. když Šmoula viděla, že já nic, tak se vrátila k místu se vzorkem zezadu a jala se převádět zalehnutí napříč deskami hlavou dolů a opět označila stejné místo  . . .ale blbému napověz a chytrého kopni . . . . protože se mi její zalehávání hlavou dolů nelíbilo, navedla jsem ji z druhé strany a Šmoula označila opět naprosto správně, ale na moje další ukaz a ukaž začala šmejdit čumáčkem mezi deskami v rozmezí do 20cm a v ten moment se mi to konečně zdálo, že by to tam někde mělo být a tak jsem zahlásila nález a na dotaz rozhodčí,  kde přesně jsem tentokrát já označila místo ale bohužel cca o 10 cm vedle, paní rozhodčí mi řekla, že mi to nemůže uznat, protože fena označila správné místo naprosto přesně 3x . .. a opět  - věřte svému psovi, Druhá část zkoušky, kde jsme si jen potrénovaly byla jasná, já klidná a Šmoula zalehávala a dlouhým noustačem suvereně  značila.  . . . .takže zase někdy příště, hlavně až zapracuji na sobě.

No a v týdnu jsme si potrénovaly OB, kdy Šmoulinka se rozhodla, že tento sport ne, protože tady se samostatná práce neodměňuje. Tady by měla něco nabídnou, aby mohla případně dostat nějakou tu odměnu. Takže jsme se zase šupnuly o kousek zpět.  No, snad to bude příště zase lepší. Ve čtvrtek "hledání" a to je právě to pravé ořechové, to ji baví, přesně to ukázala i dnes, na cvičáku ve Šlapanicích, kdy jsem ji závěrem za odměnu založila 2 vzorky do velké plochy s posekaným a taky už z části seskládaným dřevem . . . . . . . cca po 10-ti min jsme šly na "to". Šmoula nasála začala soustředěně systematicky prohledávat jednu část,

strčila čumáček mezi dřeva a zalehla.  a znovu se snažila čumáček na dlouho mezi dřeva. Bylo to samozřejmě správné, dostala odměnu a začala na povel hledat dál, opět systematicky prohledávala zbylou část dřeva, a najednou označila a znovu dlouhým zasunutím čumáčku mezi polínka, tentokrát cca 40cm nad zemí. Ano bylo to správně.  . . a musím se přiznat, že když vzorek založím mám pocit, že vím přesně . . . ne nevím, pak už jen Šmoulin zkušený čumáček mi přesně ukáže, kam jsem vzorek šupla.

 

jeden z obrázků kdy Šmoulinka dohledává vzorek.