Vítám Vás na stránkách chovatelské stanice Nort Brun.
Jméno stanice jsme získali díky našim čivavám, které velmi často vítězily ve výstavních kruzích. Nyní se soustředíme na PERUÁNSKÉ NAHÁČE VELKÉ a jejich chov.

. . . . . co naše Šmoulička a stařečci?

Čtvrtek 30.1.2020  - Šmoulička trénovala NW v extréme rušivém prostředí,  a to ve venkovních prostorách a na parkovišti Hornbachu, a protože ji pachové práce baví, dokáže se důkladně soustředit, tak ji nevyruší vůbec nic, možná občas koukne okolo sebe ale to jen z důvodu aby nasála pach z hledaného vzorku.

Ano,  před 4-mi roky, když Šmoulička začínala s noseworkem jako dalším pachovým sportem byla hodně nesoustředěná,  vyrušil ji každý pohyb, zvuk. U pachových prací pes pracuje samostatně, nikdo jej nikam netlačí, má dostatek volnosti k samostatnému myšlení, k samostatnému vypracování, či vyhodnocení situace . . . . . . .  postupně jak ji práce začínala bavit, se i její povaha, její soustředění se začalo zvyšovat. postupně začala se upevňovat motivace, radost z práce, z hledání a z budoucí odměny za najitía a označení hledaného vzorku. Pachové práce pomohly Šmouličce i  s upevňováním její povahy, její senzitivní povaha se začala měnit, dnes po 4 letech má Šmoulička mimo jiné 6 zkoušek z noseworku, z toho i jednu velmi náročnou. Pracuje samostatně , systematicky, bez navádění či nějakého zasahování do její práce, ze které má radost . . . .  nu a její největší odměnou je sušené nebo vařené maso za každý vyhledaný vzorek a taky zasexování si s nejoblíbenějším batohem, nu a to vždycky ten co patří mě.

Včera jsme se šly knouknou na výstavu psů na DUO CACIB Brno 2020, vystavovalo se cca 7 pejsků ve středních a 6 velkých. taky nějaký ten malý tam byl a mezi nimi i ostrstěná fenečka, které ovšem nestála ouška, tak nevím jak to s ní v budoucnu dopadne. . . . jinak byla miloučká. Uvidídme jak se zadaří.ve středndích zvítězila jako obvykle fena z chs Pazzda Boženka, patří opravdu k těm velmi zdařilým peruánů. bohužel jak jsem psala již minule peruáni jsou hodně subtilní, spíš chrtovitého typu a mají bohužel   drobnější kostru,   bylo tam i pár štěňátek  i ve velkých, tak uvidíme co z nich do budoucna vyroste. Vítězem se stala fenka z e Slovenska, štíhla zajímavá, i když já bych si ji představovala trochu mohutnější více osvalenou. 

Podle mě značný problém však všeobecně u peruánů jsou se nekvalitně stojící uši,  při běhu plantající, a také značně rezervovaná povaha, která je dána plemenem, ale bohužel na kterou rozhodčí nebere ohled.

Doma nás čekal u okna Blackoušek, a běžel nás hned vítat, jeho radost je neskutečná, bohužel s námi moc jezdit nemůže, ne, že by to fyzicky nezvládl, ale přec má už svůj věk a potřebuji i svůj klid.No a Cuzko, ta čekala, že dostane něco dobrého, a protože jí podstrojujeme  a tak jsem jí dala kousek frgálu, který jsem koupila, moc jí to chutnala.

Nu a tedˇnějaká ta fotečka: